Drukuj Email

Jarosław, 23.06.2017 r.

 

 

SPRAWOZDANIE Z XVI OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA SOLIDARNOŚCI
Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE
„SCHIZOFRENIA – OTWÓRZCIE DRZWI”

 

20 czerwca 2017 r. w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej
im. prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu miały miejsce obchody XVI Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów były słowa Kazimierza Przerwy-Tetmajera - „Ludzie są równi...tylko nierówność ich dzieli”. „Otwierając drzwi” pragniemy zmienić postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie. Uświadamianie społeczeństwa to ważny krok, którego celem jest obalanie stereotypów.

O godzinie 10.30 obchody zostały uroczyście otwarte przez Dyrektora Szpitala – mgr Józefa Długonia, który przywitał zebranych, a to – mieszkańców i opiekunów Domów Pomocy Społecznej z Moszczan, Wysocka, Sośnicy i Jarosławia, pacjentów i ich rodzin, pani Beaty Mędrali – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu wraz z opiekunami. Następnie wystąpiła mgr Irena Puszkarz – Pielęgniarka Epidemiologiczna, która wygłosiła krótką prelekcję na temat „Świadomość burzy stereotypy”.

Całość imprezy uświetniły występy artystyczne młodzieży z jarosławskich szkół średnich. Chór z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, który przybył z opiekunem – panią Marzeną Gil wykonał utwory zespołu Abba, następnie na scenie wystąpiła Aleksandra Bator z utworem „Radość najpiękniejszych lat” oraz Wiktoria Januszko z utworem „Rękawiczki”. Część artystyczną tegorocznych obchodów zakończył występ Adrianny Socha z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Po występach zaproszonych artystów imprezę poprowadził nasz „szpitalny” zespół „Taxilan”.
Zabawa trwała do godziny 19.00.

 

O godzinie 15.00 w szpitalnej kaplicy odbyła się Msza Święta w intencji osób chorujących psychicznie.
Wszyscy goście mieli także możliwość obejrzenia wystawy prac pacjentów w Pracowni Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz skorzystania z porad „Kącika Promocji Zdrowia”.

DSC_0012_1DSC_0013_1DSC_0022_1DSC_0021_1DSC_0024_1DSC_0038_1DSC_0040_1DSC_0077_1DSC_0082_1DSC_0111_1